Akreditace na VŠE

Logo VŠE v Praze

Rada pro vnitřní hodnocení Vysoké školy ekonomické v Praze

na svém zasedání dne 2. 10. 2018 rozhodla

o udělení akreditace

studijnímu programu

Finanční inženýrství

magisterský navazující

prezenční

Fakulta financí a účetnictví

2 roky

Ekonomické obory (100 %)

čeština

2. 10. 2018

1. 10. 2028

Moderní finance, speciálně v oblasti řízení rizik (tržního, kreditního i operačního), jsou syntézou ekonomicko-finančního myšlení a vyspělých matematicko-statistických metod. Finanční inženýrství je specializovaným magisterským oborem, který na základě potřeb praxe vychovává absolventy, kteří zvládnou na vysoké úrovni jak matematické a statistické metody tak i ekonomické myšlení, dokážou je syntetizovat a aplikovat v praxi.
Obor je v současnosti pod navrženým názvem nabízen řadou zahraničních univerzit s ekonomickým zaměřením a v nabídce oborů VŠE, ale i ostatních veřejných vysokých škol v ČR, do schválení akreditace v roce 2011 chyběl. Zavádění tohoto oboru na řadě světových univerzit reaguje na pokračující inovace a růst obchodování s komplexními produkty na mezinárodních finančních trzích a na z toho vyplývající poptávku po kvalifikovaných zaměstnancích bank a finančních institucí v oblastech řízení rizik, správy aktiv, analýzy finančních trhů, či obchodování s deriváty a strukturovanými produkty. Stávající struktura oboru vychází ze zkušeností a doporučení Mezinárodní asociace finančních inženýrů (IAFE). Vysoký počet přihlášek na nově zavedený obor převyšující v posledních dvou letech více než čtyřnásobně limit přijímaných studentů (25-30 ročně) dokládá značnou poptávku po navazujícím magisterském oboru tohoto typu.
V povinné části předmětů jsou obsaženy jak teoretické předměty z oblasti matematiky a statistiky (časové řady, ekonometrie), tak i aplikační předměty (oceňování derivátů, risk management), jejichž cílem je ukázat současné využití matematických metod ve finanční praxi. V ekonomické části povinných předmětů (Ekonomie II, Kapitálové trhy, Monetární makroanalýza) je kladen důraz na to, aby absolvent získal kvalitní ekonomicko-finanční znalosti a dokázal své výsledky interpretovat v ekonomickém kontextu. V povinně (oborově) volitelných předmětech je možno znalosti rozšířit v různých směrech: je zde několik předmětů s výrazně makroekonomickým zaměřením, pokročilé předměty ze statistiky, ekonometrie, či výpočetních metod, předmět z účtování bankovních produktů a nebo si lze znalosti z povinné části rozšířit předmětem specializovaným.
Obor je určen pro zájemce o studium magisterských ekonomických oborů se zaměřením na oblast matematicky pojatých financí. Hlásit se na něj mohou zejména absolventi ekonomicky, finančně, či matematicky zaměřených bakalářských programů VŠE, UK, ČVUT, popř. dalších veřejných nebo soukromých vysokých škol obdobného zaměření.